W czasie kanikuły atrakcji dla dzieci nie brakuje. Interesującą formą spędzenia czasu dla całej rodziny może być zwiedzanie muzeów zabawek w Polsce. W naszym kraju istnieje kilka tego typu obiektów.

Muzeum Zabawek w Karpaczu

W stolicy polskich Karkonoszy znajdziemy budynek, w którym zgromadzono zabawki  z całego świata. Zabawki pochodzą ze zbiorów założyciela muzeum artysty Henryka Tomaszewskiego. Wierzył on, że „zabawka nosi w sobie pewne niewytłumaczalne drugie życie, dlatego wartość historyczna schodzi na drugi plan, ważna jest nasza wyobraźnia.” Muzeum Zabawek jest miejscem gdzie rodzice z pewnością wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Placówka muzealna w Karpaczu przedstawia historię zabawek na przestrzeni 300 lat, od XVIII w. do XX w. Na wszystkich zwiedzających pośród bajkowej scenografii czekają figurki szopkowe, porcelanowe lalki, pluszowe misie, modele pojazdów, klocki Lego, domki dla lalek z pełnym wyposażeniem i inne zabawki. W Sali kolejnictwa możemy obejrzeć eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa z Jaworzyny Śląskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum. Na uwagę zwiedzających zasługuje wagon towarowy o długości 3 metrów, kasa biletowa oraz miniatury kolejek.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum przy placu Wolności posiada  dużą kolekcję zabawek. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku. W muzealnych zbiorach znajdziemy lalki w historycznych strojach, ołowiane żołnierzyki, rzutnik i komplet przezroczy z lat 1900-1926, domki dla lalek z wyposażeniem, mebelki dla lalek, gry planszowe, drewniane klocki obrazkowe z pierwszej połowy XX w., kamienne klocki niemieckiej firmy z 1910 r. Odrębną kolekcją jest zbiór instrumentów muzycznych oraz przyborów kuchennych wykonanych z miedzi i mosiądzu. W zbiorach etnograficznych znajduje się największy w Polsce zestaw zabawek ludowych wykonanych ręcznie przy użyciu dawnych narzędzi: koniki, karuzele, bryczki, figurki, zwierzątka i wiele innych niepowtarzalnych zabawek. Zabawki współczesne, to produkty firm zagranicznych II połowy XX w., takie jak: gry planszowe, pluszami, klocki Lego, lalki Barbie oraz zabawki firmy Fisher Price z tworzywa sztucznego. Kolekcja modelarska muzeum zawiera modele samochodów, kartonowych żaglowców, plastikowych modeli samolotów w skali 1:72, mikromodele szkutnicze Władysława Herbusia. W Muzeum Zabawek i Zabawy zwiedzających dostępny jest sklepik w którym można kupić wiele interesujących zabawek na każdą kieszeń.

Muzeum Zabawek w Kudowie – Zdroju

Prywatna placówka muzealna powstała w 2002 r. Filia muzeum znajduje się Krynicy – Zdroju przy ul. Piłsudskiego 2. Umieszczone w gablotach eksponaty, to historyczne zabawki od czasów starożytnych do lat 80-tych XX wieku. Zobaczyć można m.in. zabawki mechaniczne, blaszane, tekstylne, samograje, drewniane oraz gliniane, militaria (żołnierzyki),  teatrzyki,  lalki, szopki bożonarodzeniowe, klocki, zabawki optyczne. Muzeum cieszy się dużą popularnością i uznaniem jako instytucja muzealna. W 2012 r. muzeum zostało szczególnie wyróżnione, jako jedyne z Polski,  otrzymując zaproszenie do uczestnictwa w Światowym Kongresie Muzeów Zabawek w Stambule.Pozostałe muzea zabawek

Do innych muzeów w Polsce posiadających w swoich zbiorach zabawki, które warto w czasie kanikuły zwiedzić z dziećmi należą:

- Muzeum Domków Dla Lalek w Warszawie

- Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu

- Galeria Starych Zabawek w Gdańsku

- Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

- Muzeum Misiów w Zakopanem

- Muzeum Lalek w Pilźnie

Ps. Zdjecie 1 przedstawia Muzeum Zabawek w Kudowie - Zdroju, autor: Piotrus. Zdjecie 2 zestaw konstrukcyjny klocków Koło Żębate-Motor do kupienia na stronie www.duzimali.com.pl