Dziecko w pierwszych miesiącach życia poznaje otaczający świat poprzez zabawę. Nie jest to slogan reklamowy, a fakt. Jest ono jak gąbka, która wchłania wszystko z otoczenia dzięki swoim zmysłom. W okresie niemowlęcym nasza pociecha wkłada wszystko do buzi, dlatego ważne jest aby zabawki dla dziecka były bezpieczne, nie powinny zawierać małych elementów, które niemowlę może połknąć lub ulec zadławieniu. Szczególnie polecane dla małych dzieci są zabawki w kontrastowych kolorach np. biało-czerwonym, czarno-białym. Dziecko uwielbia także harmonijne dźwięki. Pamiętam scenę z wesela mojego brata kiedy mój syn, w drugim miesiącu życia, leżąc w wózku usnął podczas zabawy weselnej. I spał tak do zakończenia imprezy. Dźwięk przykuwa uwagę najmłodszych, dostarczając bodźców słuchowych oraz pobudza dziecięce zmysły.Od 4 miesiąca życia nasze dziecko zaczyna postrzegać więcej barw. Stopniowo wybierajmy dla niego żywsze kolory: pomarańczowy, żółty, zielony, czy granat. Oczywiście paleta takich kolorów jest o wiele szersza. W tym okresie dziecko nie widzi zbyt ostro przedmiotów. Poznaje świat świadomie chwytając interesujące i wybrane przez niego przedmioty w ręce. Do zabawek wpływających na rozwój intelektualny dziecka w pierwszych miesiącach życia i pobudzających jego funkcje poznawcze należą niedrogie:

miłe w dotyku Przytulanki;

Gryzaki łagodzące ból podczas ząbkowania, a przynoszące ulgę swędzącym dziąsłom;

rozkładane Książeczki edukacyjne;

Grzechotki;

Zawieszki nad łóżko, często z cichą pozytywką.

Takie zabawki zachęcają dziecko do chwytania i wyzwalają w nim chęć zabawy. Wykonane z miękkiego i nie toksycznego materiału wywołają uśmiech u każdego dziecka. Wymienione zabawki możemy zabrać również w podróż samochodem, czy też zawiesić do wózka spacerowego.

Przed zakupem zabawki dla dziecka warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiedni atest określony odpowiednim znaczkiem. W Unii Europejskiej jest to CE, a  ASTM F963 dla zabawek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki.