Dawno, dawno temu…

Scrapbooking, jako projekt artystyczny może być ciekawą i twórczą zabawą dla dziecka, a dla rodzica niepowtarzalną pasją. To szereg różnych technik zdobienia papieru. Już w XV – wiecznej Anglii ozdabiano ręcznie kartki z życzeniami. Cztery wieki później gazety, wizytówki, przepisy, czy listy przechowywane w albumach były sposobem na zachowanie wspomnień związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu właścicieli tych przedmiotów. Do pierwszych znanych scrapbookerów zaliczamy prezydenta USA Thomaas Jeffersona i znanego pisarza Marka Twaina. Kiedy w powszechnym użytku znalazła się fotografia zaczęto ją łączyć ze scrapbookingiem umieszczając zdjęcia w albumach. Po 1860 r. powstały pierwsze albumy z fotografiami ozdobione ścinkami z gazet oraz notatkami zawierającymi informacje, gdzie zdjęcie było zrobione oraz kto na nim jest. Niektóre z nich przybrały formę pamiętników. W albumach przechowywano także części prywatnej korespondencji. Takie albumy były często skarbnicą wiedzy o jego właścicielu, rodzinie, znajomych lub ówczesnych czasach.

Różne techniki scrapbookingu

Podstawowe materiały do ozdabiania to: kolorowy papier stanowiący bazę naszych projektów, nożyczki do wycinania profilu, kleje, taśmy, ścinki materiałów, filc, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania oraz nasze zdjęcia. Dla bardziej wymagających artystów potrzebne będą dodatkowo: pieczątki dekoracyjne, markery, farby, kolorowe długopis, pisaki, szablony, naklejki, kolorowy proszek itp. Materiały do scrapbookingu można zakupić w sklepie internetowym https://duzimali.com.pl.

Nową formą scrapbookingu jest embossing, dembossingu i digital scrapbooking. Pierwsza technika polega na tworzeniu płaskorzeźb lub elementów 3 D (np. do projektów ślubnych). Taki efekt uzyskujemy poprzez uwypuklenie jakiegoś wzoru na danej powierzchni na zimno, gorąco, na sucho i na mokro. Druga technika jest odwrotnością pierwszej. W tym przypadku pewne elementy albumu czy kartki wykonujemy jako wklęsłe. Digital scrapbooking polega na tym, że zdjęcia w formie cyfrowej umieszczane są na określonym tle, ozdabiane, a następnie całość jest drukowana. Podstawowym narzędziem przy tej technice jest komputer. W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia projektów artystycznych są dowolne.

Współczesny scrapbooking

W ostatnich latach panuje moda na scrapbooking. Jest on bardzo popularny w USA. W wielu amerykańskich rodzinach ręczne ozdabianie albumów, ale także kartek i pudełek, stało się prawdziwą pasją. Co ciekawe, to miliardowy przemysł ( w 2015 r. – 2,5 mld $). Na świecie scrapbookerzy stanowią grupę często wymieniającą się za pomocą internetu pomysłami, radami, gotowymi projektami zawierając przy okazji nowe znajomości.

Pierwszy na świecie sklep poświęcony scrapbookingowi został otwarty przez Amerykankę M. Christensen w stanie Utah na początku lat 80-tych XX w. Firma istnieje do dziś i jest najbardziej rozpoznawalną marką w tej branży. W Europie prym w dostarczaniu materiałów do scrapbookingu wiedzie koncern Opitec, obecny na rynkach wielu krajów Europy. W Polsce od kilkunastu lat istnieje sieć sklepów sprzedających do scrapbookingu materiały i narzędzia.

Z własnego doświadczenia wiem, że scrapbooking wciąga i znakomicie relaksuje. Potrzebuje dużo czasu, precyzji i cierpliwości. Do tworzenia projektów w scrapbookingu nie wymagane są specjalne umiejętności plastyczne, tutaj najważniejsza jest nasza wyobraźnia, kreatywność i poczucie estetyki.

Zdjęcie: Oberholster Venita