Do rozpoczęcia roku szkolnego zostały jeszcze trzy tygodnie. 1 września pomimo pandemii COVID-19 uczniowie wrócą do szkół. MEN wprowadza zalecenia dla instytucji oświatowych, aby dzieci miały bezpieczną przestrzeń do nauki. Sierpień to miesiąc drenujący portfele rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Takim poważnym wydatkiem w domowym budżecie jest wyprawka szkolna. Wszystko na to wskazuje, że tanio raczej nie będzie. Znaczna część domowego budżetu zostanie przeznaczona na artykuły szkolne, ubrania, buty, podręczniki i zeszyty oraz plecak.

Wyprawka szkolna dla dziecka

W ubiegłym roku firma Deloitte podała w swoim raporcie, że rodzice wydali na wyprawkę szkolną średnio 1718 zł na jedno dziecko. W 2020 r. ta kwota będzie o wiele wyższa. W celu pomocy polskich rodzin polski rząd uruchomił program „Dobry start” jako wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających 1 września naukę w szkolę. Świadczenie w kwocie 300 zł otrzymają rodziny bez względu na dochód. Jednak nie przysługuje ono na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz na dzieci w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program „Dobry start” nie obejmuje również studentów.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek

Od 1 lipca do 30 listopada 2020 r. wniosek składamy on-line poprzez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia do 30 listopada 2020 r. jeżeli składamy wniosek osobiście w urzędzie lub instytucji. W 2021 r. terminy zostaną przyspieszone. Wnioski będzie można składać od 1 lutego (elektronicznie) lub od 1 kwietnia (tradycyjnie).

Zawartość wyprawki szkolnej

Artykuły szkolne – drobne przedmioty, ale jakże istotne w procesie nauczania ucznia, czyli: kredki, farby, flamastry, pastele, gumki, plastelina, klej, nożyczki, linijki, itd. Do tego należy jeszcze dodać zwykłe i kolorowe długopisy, korektory. Przed zakupem tych przedmiotów należy sprawdzić czy w naszym domu nie zostały jakieś artykuły z poprzedniego roku szkolnego, pozwoli to na znaczne ograniczenie wydatków na tą cześć wyprawki.

Ubrania, buty – w których dziecko chodzi do szkoły. Dodatkowo będzie potrzebny na zajęcia szkolne strój na wf-u (spodenki, koszulka, buty sportowe). Do nauki pływania na basenie przyda się strój kąpielowy, ręcznik, czepek, klapki, artykuły toaletowe. Ta część wyprawki szkolnej ze względu na swoją funkcjonalność nie należy do najtańszych i powinna być wysokiej jakości, dlatego należy poszukać promocji na te przedmioty w sklepach wyspecjalizowanych lub w Internecie. .

Podręczniki i zeszyty – dobrą wiadomością jest to, że od 1 września 2020 r. dostęp do bezpłatnych podręczników, materiałów ćwiczeniowych dla uczniów szkół podstawowych będzie sfinansowany z budżetu państwa. Zeszyty są obowiązkową pozycją na liście zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Do każdego przedmiotu należy zakupić przynajmniej jeden zeszyt w kratkę. Wyjątkiem jest zeszyt do języka polskiego i do muzyki. Uczniowie z pierwszych klas szkoły podstawowej zaczynający naukę pisania potrzebują zeszytu w trzy linie a starsze w jedną linię. 

Plecak – zgodnie z tradycją, to podstawowy przedmiot ucznia w szkole. Ceny plecaków kształtują się w różnych cenach i jego zakup możemy dostosować do własnego portfela. Warto przed zakupem plecaka zapytać o zdanie swojego dziecka i wybrać naprawdę porządny inwestując w niego więcej pieniędzy.   

Ostatni dzwonek na zakupy

Wyprawka szkolna, to poważny wydatek w domowym budżecie. Zostało jeszcze  trochę czasu, dlatego już teraz należy przygotować sobie listę najważniejszych artykułów do szkoły i określić kwotę na ich zakupy. Warto sprawdzić na internetowej stronie szkoły swojego dziecka informacje dotyczące wyprawki, co powinna ona zawierać, aby nie kupić niepotrzebnych rzeczy. Interesującą promocję dla klientów przygotowała sieć handlowa Auchan. Klienci, którzy przyjdą od 6 do 16 sierpnia do sklepu ze starym plecakiem otrzymają 50% rabat na zakup nowego plecaka. Z zeszytami i podręcznikami warto poczekać do ostatniej chwili ponieważ cena tych przedmiotów może być znacznie niższa. Dla rodziców preferujących zakupy w Internecie polecam odwiedzenie naszej strony www.duzimali.com.pl, na której znaleźć można przedmioty  potrzebne do wyprawki szkolnej.

Autor zdjęcia: Jarmoluk